Fonksiyonel antrenman

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Fonksiyonel antrenman günlük yapılan faaliyetler için vücudumuzu daha iyi kullanmamızı sağlayan egzersizleri içerir. Bu nedenle yaşam kalitesinin artmasında çok etkilidir. Birden fazla kas grubunun farklı düzlemlerde çalışması esasına dayanan fonksiyonel egzersizde hem daha fazla kalori harcanır hem de günlük aktiviteler esnasında oluşabilecek sakatlık risklerini en aza indirmemizi sağlar. Günlük hayatın getirdiği yoğun iş temposundan minimum etkilenmenizi sağlamakla kalmayıp, normal yapılan antrenman sistemine göre % 50 - 60 oranında sakatlıklara karşı vücudunuzu daha fazla korumaktadır. Fonksiyonel antrenman, kişiye daha fazla kas hakimiyeti, daha fazla denge, daha fazla güç artışı, kasları daha farklı açılarda ve çeşitli olarak çalıştırılması, büyük ve küçük kas gruplarına güç dağılımında değişiklikler göstererek daha kısa sürede daha fazla verim almanızı sağlamaktadır. Fonksiyonel antrenman bireysel çalışmaları içerdiği gibi aynı zamanda grup çalışmalarında istasyon çalışmalarında da uygulanan ve kısa sürede yüksek verim elde etmemizi sağlayan bir antrenman türüdür.

 

Bunu bir örnekle açıklamak istiyoruz; Örneğin, temel hareketlerden biri olan "squat" yaptığınız zaman, büyük oranda bacak kaslarınız aktif durumdadır. Vücudunuzun üst bölgesi pasif olarak çalışmaktadır. Fonksiyonel Antrenman prensipleriyle, squat'ı harmanlayacak olursak squat hareketini yaparken, örneğin elimizdeki ağırlık topunu / sağlık topunu kalkarken tavana doğru fırlatıp tekrar topu tutarak aşağıya doğru iniyoruz. Klasik olarak yapılan squat hareketinde pasif çalışan üst vücut kaslarımızı da devreye sokarak, tek bir harekette çok daha fazla kas grubunun devreye girmesini sağlamış oluyoruz. Konuya başka bir açıdan bakarsak, klasik olarak yapılan squat hareketinde 50 kalori harcadığınızı düşünürsek, fonksiyonel antrenman prensipleri ile çalıştığınızda ise bu oran 100 - 120 kalorilere kadar çıkabilir. 

 

Klasik antrenman sistemlerinde çalışılan bölgedeki kasların (agonist) kasılması ve bu kasların arkasında bulunan kasların ise (antagonist) gevşemesi söz konusudur. Fonksiyonel antrenmanlarda ise antagonist kaslar üzerinde daha fazla bir direnç meydana gelir.

Aynı zamanda, kişi sadece güç çalışması yapmış olmuyor ve dengede durma becerilerinide geliştirerek vücudunu maksimum verimde çalıştırmış oluyor.

Shapes studiolarda fazla ekipman çeşitliliği sayesinde fonksiyonel antrenman ile günlük hayatınızın kalitesini arttırmak ile birlikte hareket genişliğiniz artacaktır.

 
SHAPES GENEL MERKEZ
Adres : Cumhuriyet bulv. No : 183 Sel Apt. Kat :7 Alsancak/İZMİR
Telefon : +90-232-463 64 69 / 0533 135 03 07
Fax : +90 - 232 - 463 64 79 - 0532 284 99 76
E-mail : info@shapesturkey.com
E-BÜLTEN
Grafiket Reklam Ajansı